Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 18:07 Bu haber 602 kez okundu
 
30 İMAM HATİPLİ ÖĞRENCİ KONSER VERECEK
Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde
ÖNDER HABER Haberi


Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Cumartesi günleri biraraya gelen imam hatip öğrencileri, Türk müziği öğreniyor. Cumhurbaşkanlığı Sanatçısı Recep Alper Çevirel’den ders alan Itri’den Günümüze Türk Müziği Esintileri Korosu’ndaki 30 öğrenci, Aralık ayında bir konser verecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin ortak yürüttükleri bir çalışma ile imam hatip lisesi öğrencileri her Cumartesi günü Türk sanat müziği dersinde biraraya geliyor. Genç-Des programı katkılarıyla oluşturulan “Birlikte Söyleyelim” projesinde, gençlerin hem kendi kültürlerine ve müziklerine aşina olmaları hedeflenirken hem de bu değerleri geleceğe taşımaları bekleniyor. Koro çalışmalarına katılan gençler, bugüne kadar müzikle bir şekilde ilgilenmişler; aralarında ney üfleyen, bağlama, gitar ve tef çalan öğrenciler bulunuyor.

Her gencin bir şarkısı, türküsü, ilahisi olmalı

Koroyu çalıştıran Cumhurbaşkanlığı Türk müziği ses sanatçısı Recep Alper Çevirel, “İmam hatip öğrencilerimiz periyodik eğitimlerinin dışında Türk müziği kültürüne de bu vesileyle yabancı değiller. Her birinin kulağı, ritmi ve sesi bizleri son derece mutlu ediyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı tarafından, Türk müziğini 23 yaş altındaki gençlere tanıtma, sevdirme ve icra etme noktasında görevli bir sanatçı olduğunu belirten Çevirel, şunları aktardı: “Popüler kültürün peşinden koştuğunu varsaydığımız gençlerimizle yapmış olduğumuz anket sonucunda her gencin bir şarkısının bir türküsünün ve bir ilahisinin olması gerektiği kanısına varılmıştır.”

Gençler müziğe devam etmek istiyor

İbrahim Oruçoğlu (12. Sınıf öğrencisi): Türk müziğine hep ilgim vardı, ney üflüyorum. Ben, Türk sanat musikisi alanında bu tür programların yaygınlaştırılmasından mutlu oluyorum. Çünkü, gençlerimiz Türk musikisinden bihaber. Bu ders bittikten sonra da Türk müziği dersi almaya devam edeceğim.

Selman Edip Uysal (12. Sınıf öğrencisi): Ben de bağlama çalışıyorum. Türk müziği geleneğimizin bir parçası, gelenekten kopuk değil. O yüzden Türk sanat müziğini seviyoruz. Müzik buradaki arkadaşlarımızın çoğu için bir önceliktir, ayrıca bir uğraştır.

Kerem Can Yıldırım (12. Sınıf öğrencisi): Normalde sanat müziği dinlemiyordum, genelde tasavvuf müziğiyle ilgiliyim. Koroya başladıktan sonra dinliyorum, öğreniyorum. Müzikle alakamı devam ettirmek istiyorum.

Emrullah Gönülölmez (12. Sınıf öğrencisi): Müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Kuran-ı Kerim’i iyi okurum, Kuran’da da ahenk olduğu için bunlar birbiriyle ilgili. Bütün arkadaşlarıma tavsiyem müzikle daima ilgilensinler. Ben de tef çalıyorum.

Muhammed Burak Bakır (12. Sınıf öğrencisi): Ben din, ahlak ve sanatın aynı özden gönderildiğine inanıyorum. O yüzden özellikle Türk musikisini çok güzel bir şekilde icra etmek gerektiğini düşünüyorum. Ney üflüyorum ben de. Aynı zamanda hafızım.

Huzeyfe Yasin (11. Sınıf öğrencisi): Etiyopya’dan geldim buraya. 2 yıldır Türkiye’deyim. Bir yıl önce okulumuzda bir ilahi koromuz vardı, orada ben de söylüyordum. İlk geldiğimizde “uzun ince bir yoldayım” dinliyordum. Türk müziğini sevdim.

Abdurrahman Esat (11. Sınıf öğrencisi): Mısır’dan geldim Türkiye’ye. Üniversitede medya, sinema ve televizyon okumak istiyorum. Ülkemdeyken Türk müziği dinliyordum ama anlamıyordum buraya gelince anlamaya başladım. Ben de ney üflüyorum.

Kaynak: (Önder) - Önder Haber Editör: Mustafa Şengül
 
Etiketler: 30, İMAM, HATİPLİ, ÖĞRENCİ, KONSER, VERECEK,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Ulusal Gazeteler
AFİMDER BASIN
En Çok Okunanlar
Anketler
Derneğimizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Arşiv
Radyo Diyanet