Haber Detayı
19 Ocak 2018 - Cuma 22:44 Bu haber 578 kez okundu
 
İMAM HATİPLİ MECLİS BAŞKANLARI KOCAELİ’DE BULUŞTU
“Türkiye Öğrenci Meclisi Kurultayı” Kocaeli'nde
HABERLER Haberi


Ülkenin umudu ve gözbebeği olarak Türkiye’nin son 40 yılına damga vuran imam hatip gençliği, kısa bir 28 Şubat arasından sonra milletin teveccühüyle ülkenin dört bir yanında eğitime damga vuruyor. Bu kapsamda ÖNDER Türkiye Öğrenci Meclisi Kurultayı, Türkiye genelinden 500 imam hatip lisesi lider öğrenci başkanlarının coşkulu katılımıyla Kocaeli’nde yapılıyor.

Türkiye’nin manevi hayatının ve öze dönüşünün sembol okullarından olan imam hatip nesli, Kocaeli’nde coşkulu bir buluşma gerçekleştirdi. ÖNDER Türkiye Öğrenci Meclisi Kurultayı, Türkiye genelinden seçilmiş 500 imam hatip lisesi öğrenci başkanının coşkulu katılımıyla Kocaeli’nde yapılıyor. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun koordinasyonunda ve iki gün sürecek kurultayın açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Necmettin Bilal Erdoğan katıldı.

İMAM HATİPİN ÖNCÜ GENÇLİĞİ KOCAELİ’NDE

Kurultaya Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından, Türkiye’nin 25 ilinden seçilmiş, lider vasfına sahip 500 imam hatip lisesi öğrencisi meclis başkanı katılarak iki gün boyunca 6 oturum boyunca adeta eğitim kampına alındı. 1958 yılında kurulan ÖNDER, imam hatip okulu öğrencisi, mezunu, mensubu ve camiasına hizmet gayesiyle kurulmuş bir dernek olarak illerdeki örgütlenmesinin yanında 500 ilçede de şube açarak faaliyet gösteriyor. Kurultay dün ve bugün, Kocaeli Başiskele ilçesindeki lüks bir otelde yapılıyor.

ALTI OTURUMDA İMAM HATİP ŞUURU ve EVRENSEL VİZYONU

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün katkısıyla düzenlenen Kurultay’a bugün de Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak katılacak. Altı oturum halinde düzenlenen kurultayda Etkili Liderlikte Kelimelerin Gücü, İmam Hatip Okullarında Örnek Uygulamalar, Liderlik ve Etkili İletişim, Yeni Dünya Düzeninde İmam Gençliğinin Misyonu, Ashab-ı Suffa’dan İmam Hatip Gençliğine ve Vefa başlıkları uzman ve yetkili isimlerce anlatılacak. Ayrıca MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İmam Hatip Gençliği ve Evrensel Sorumluluk, MEB Yurdtışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi ise İmam Hatip ve Yurtdışı Planı’nı öğrencilere anlatacak.

NE ATLANTİK, NE AVRASYA

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kurultayın açılış oturumunda ÖNDER Gençlikten Sorumlu Genel Başkanı Abdullah Ceylan, ÖNDER’in çalışmaları ve kurultay hakkında bilgi verdi. Ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un açış konuşmaları yaptığı kurultayda İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan da bir konuşma yaptı. “İslam ülkeleri, ümmet, Mekke ve Medine ne kadar güvensiz olursa İsrail o kadar güvende olur diye düşünen bir zihniyet var.” diyen Erdoğan, “Biz Türkiye olarak ne transatlantik ne de Avrasya ülkesiyiz. Biz Anadolu kıtası büyüklüğündeki kendi medeniyet ve güçlü devlet geleneğine sahip özgür bir Türkiye’yiz.” şeklinde konuştu.

MİLLETİN EMANETİ ASIM’IN NESLİ

Kurultayın ilk gününün protokol konuğu olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise imam hatip okullarının, Türkiye için “Asım’ın Nesli” fonksiyonu görmeye devam ettiğini belirterek, ikili eğitim, derslik sayısı, tekli eğitimi geçiş rakamları gibi bakanlığının eğitim ile ilgili yaptığı çalışmaları anlattı. TEOG sınavını kaldırarak, öğrencilerin evinin penceresinden görünen okullara gitme imkânı getirdiklerini belirten Yılmaz, Milli Eğitim’e en yüksek payın yüzde 6 ile bu dönemde verildiğini, bunun 17 yıl önce yüzde 2’ler düzeyinde olduğunu hatırlattı. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da kurultayın öğlen sonrası oturumunda imam hatip okullarının tarihçesi, amacı ve kimlik şuurunu anlattı.

Kaynak: (Önder) - Önder Haber Editör: Selim DANYERİ
 
Etiketler: İMAM, HATİPLİ, MECLİS, BAŞKANLARI, KOCAELİ’DE, BULUŞTU,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
AFİMDER BASIN
En Çok Okunanlar
Anketler
Derneğimizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Arşiv
Radyo Diyanet